سبک سنتی ایرانی در معماری داخلی (۲)

نمونه های متعدد از تزیین و طراحی و تزیین راه پله را می توانید در ایده هایی که در ادامه این مطلب برای شما قرار داده شده است مشاهده بفرمایید و در صورت تمایل به اجرای چنین ایده هایی لازم است حتما با یک طراح دکوراسیون یا معمار حرفه ای مشورت نمایید. پیش از این در مطالب و مقالات متعدد برای شما در خصوص اهمیت نورپردازی نوشته ام. به کار بردن چنین تزئینایی، باعث می شود خانه شما در عین وجود رطوبت در هوای محیط خانه، حس باغچه را نیز داشته باشد. طراحی بسیار هوشمندانه ای که در عین سادگی، فوق العاده لوکس و زیبا دیده می شود. مشاهده می کنید که چوب و رنگ سفید در این خانه کوچک غوغا کرده و فضا را در عین سادگی لوکس و باکلاس نشان می دهد.

نورپردازی فضای داخلی مابین پله ها با نورهای مخفی پرنور و سفید رنگ مشابه آنچه که در ایده زیر مشاهده می فرمایید، می تواند جلوه ای از تعلیق و فاصله بین پله ها را در مخاطب ایجاد کند. از نورپردازی با ریسه ها یا رشته های نوری در حاشیه مخفی راه پله ها، نرده پله، فضای زیرین پلکان و هم چنین امتداد مسیر پله طراحی داخلی خانه مدرن استفاده نمایید. ایده شش – فلزات مختلف را به دکور راه پله های منزل تان بیفزایید. ایده نه – طراحی با متریال های یکپارچه، اصولا نیازی به تزیین و دکور ندارد! دکور و تزیین بعضی از بخش های ساختمان گاهی اینقدر مورد بی مهری و بی توجهی قرار می گیرد که انگار اصلا وجود ندارند! به طور مثال می توانید از ترکیب سه رنگ دارچینی، نارنجی و قهوه ای سوخته استفاده کنید. ایده هشت -تابحال به مبلمان های خاص و شیک برای دیزاین پله ها فکر کرده اید؟ به علاوه، باز هم بنا به تجربیات سالیان طولانی طراحی معماری و دکوراسیون، به صورت جدی هشدار می دهم که در صورت تمایل به اجرای این راهکار بسیار جذاب، هم برای ایده پردازی و هم برای اجرا لازم است از افراد کاملا متخصص و مجرب بهره گیری نمایید.

باور کلی ای که در میان عموم وجود دارد اگر بخواهیم خیلی عامیانه توضیح دهیم اینست که با چها رعدد ظرف مسی و فرش ایرانی و پشتی میتوانند دکوراسیونی مطابق سنت ایران را خلق کنند ولیکن ایران در چهار عدد کاسه و کوزه و فرش خلاصه نمی شود.متاسفانه این باور غلط را بسیاری از سایت های معتبر نیز ترویج داده اند که با تحقیق و مطالعه بیشتر میتوانند به غلط بودن این تفکر از پایه و اساس پی ببرند.بیشتر معماری ایرانی برپایه ایجاد فضا همگام با هنر است بر پایه همین سخن در ادامه به شما توضیح خواهم داد که چگونه باید بدون تقلید و یا استفاده صرف از لوازم سنتی دکوراسیون سنتی ایرانی را در خانه خود رقم بزنید. ساختن فضای سنتی به آشپرخانه ، سالن و نشیمن پایان نمیابد ، اتاق ها هم می تواند رنگ و بوی ایرانی بگیرد .

از لامپ و نورپردازی های گوناگون نیز می توانید در دیوار مجاور پله، به شکل لوسترهای سقفی و در کنار پاگرد پلکان استفاده نمایید. بهتر است بدانید دو روش مناسب برای نور پردازی در این نوع سبک، نور پردازی کنفی و استفاده از حباب لامپ است. ایده هایی برای زمان ساخت یا پس از آن، هزینه بسیار کم تا هزینه بازسازی مجدد! مدل های مختلف تزیین راه پله در خانه ویلایی، آپارتمان و دوبلکسایده هایی برای زمان ساخت یا پس از آن، هزینه بسیار کم تا هزینه بازسازی مجدد! نورپردازی های نیمه تاریک و به اصطلاح کافی شاپی که برای تزیین و شیک به چشم رسیدن راه پله ها انجام می شود، اکیدا ممنوع است و لازم است در تمام اوقات شبانه روز، افراد استفاده کننده از پلکان، امکان مشاهده کامل این فضا را به همراه جزییات داشته باشند. برای داشتن چیدمان سنتی منزل ایرانی در این مطلب با ما همراه باشید.

مدل های گوناگونی از این سبک دیزاین راه پله را می توانید در هفتاد مدل تزیین انواع راه پله ساختمان در بخش دوم این مطلب مشاهده بفرمایید. در انتهای این راهکارها، می توانید ۷۰ مدل دکور و تزیین راه پله های مدرن خانه اعم از آپارتمان، راه پله های داخلی گرد، دوبلکس و حتی پله های ورودی خانه را مشاهده بفرمایید. مثلا پارکت چوبی کف خانه سردی رنگ های خنثی را از بین میبرد. کابینت چوبی کلاسیک: می توان گفت کابینت ها در آشپزخانه مهمترین عناصر به حساب می آیند و به خاطر کاربرد مهمی که دارند، لازم است هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ مقاومت و دوام توجه ویژه ای به آنها شود. احتمالا می دانید که قرار دادن تزیینات و اکسسوری هایی که اگرچه خاص و شاخص هستند اما برای بخش دیگری از فضا یا بدون توجه به مکان دقیق قرارگیری روی پلکان تهیه شده اند، نمی تواند جلوه متمایز و برجسته ای به دکوراسیون راه پله بدهد. از پاگرد راه پله به عنوان یک فضای جذاب برای نگهداری از چند گللدان به شکل یک استند گل استفاده کنید. شیشه های ساختمانی که به لطف پیشرفت تکنولوژی در انواع گوناگون با قابلیت های متفاوت تحمل بار و وزن بالا تهیه می شوند به شما این امکان را می دهد که نه تنها به عنوان نرده، بلکه به عنوان ساختار اصلی پلکان نیز از شیشه استفاده کنید.

بنابراین طراح با به کار گیری دانش طراحی و خلاقیت خود، به بهبود کارایی کاربردی فضا مطابق با سلیقه متقاضیان می پردازد. بهره گیری از این رنگ در بخش هایی از آشپزخانه ، اتاق خواب و نشیمن به چشم می خورد. و البته خدای ناکرده، درمان های ارتوپدی به شما تحمیل خواهد کرد. خیر. ما پیشنهاد جالبتری برای شما داریم. استفاده از چوب خصوصا در فضای مسکونی خانه ایرانی که نیازمند گرما و صمیمت است، یک گزینه بسیار عالی برای پوشش بخش های گوناگون راه پله است. اما اگر میخواهید یک دکوراسیون اصیل ایرانی داشته باشید، ما به شما فرشهای دستبافت را پیشنهاد میکنیم.

در هرحال به این موضوع دقت داشته باشید که چه ایده قرارگیری استندگل بر روی پاگرد و چه ایده معلق کردن استند از نرده های پاگرد را به کار بگیرید، لازم است تمهیدات امنیتی کافی جهت جلوگیری از سقوط گلدان ها را به دقت اجرا کنید. تنها بخشی از فضای پلکان که در این ایده می تواند به صورت متفاوت اجرا شود نرده و محافظ راه پله هاست که این بخش نیز تنها می تواند با شیشه و یا اجزای شفاف مانند پنل های باریک فلزی ارائه شود. هرقدر شیشه استفاده شده یک دست تر و بدون بریدگی، درز، المان های غیر شیشه ای و رنگ باشد، جلوه لوکس و جذاب تری در فضاهای داخلی خصوصا بخشی از ساختمان مانند نشیمن و پذیرایی ایجاد می کند. شاید مهمترین کاربرد چوب در دکوراسیون در مبلمان باشد، مبل، میز، صندلی، تخت و قفسه های چوبی آنقدر با خانه ها و اداره ها عجین هستند که تصور یک محیط بدون آنها غیر ممکن است.

گل و گلدا نیز یکی از اِلمان های کم هزینه برای رسیدن شما به خانه رویایی با دکوراسیون سنتی ایرانی است. در قسمت ورودی منزل یک آینه گرد بزرگ بر روی دیوار نصب شده و زیر آن یک میز کنسول زیبا با قفسه برای نگهداری کفش قرار گرفته است. اگر میخواهید ظاهر دلپذیری در اتاق ایجاد کنید، میتوانید بهجای خرید یک دست مبلمانِ ست، میز و صندلیها را جداگانه تهیه و با هم ست کنید. تصویر زیر را لحظه ای تماشا کنید، راه پله ساخته شده از چوب خام و بدون صیقل در کنار نمایی از پنچره رو به طبیعت زنده، این احساس را مخاطب ایجاد می کند که بین درختان و محیط سرسبز بیرون با محیط مصنوع درون فاصله چندانی نیست…

امیدوارم فرصت کنید و تصاویری را که با صرف زمان و دقت بسیار گردآوری شده اند به دقت تماشا کنید، بد نیست بدانید ایده هایی که در این مقاله عنوان شده اند، تنها برای تغییرات بنیادین یا زمان ساخت پله کاربرد ندارند، بلکه بسیاری از این راهکارها و گزینه های تزیین و دکور پله را می توانید بدون ایجاد تغییر عمده و تنها با دیزاین بخش های ساخته شده در راه پله های موجود به کار ببرید. اما قرار است در این مقاله با هم راهکارهایی را برای تزیین و دکوراسیون راه پله ها، اعم از پله های داخلی خانه ویلایی یا آپارتمان، تزیین پله های دوبلکس گرد و ساده و حتی پله های خارجی مانند پله حیاط یا پلکان مدرسه با هم بخوانیم.

اما امروزه برای فضاهای زیرپله کاربری مشخصی تعریف می شود. در خانه های کوچک (معمولا یک خواب یا دو خواب)، تنها کاربری آن ها برای استراحت و خواب نیست.بلکه اتاق خواب ها نیز چند کاربری مختلف دارند. پلکان فضایی ست که عبور و مرور در راستای عمودی از آن صورت می گیرد و کاربری نامناسب آن می تواند موجب ایجاد دردسرهای متعدد شود. اگر فضای پاگرد کوچک است و با قرار گرفتن گیاهان عبور و مرور از آن دشوار می شود، می توانید استند گل را به صورت معلق از نرده های پلکان آویزان کنید. از آویزهای سقفی به صورت آویزان از پله های بالایی و ایجاد نمای جذاب در زیر راه پله و یا آویزان ار سقف بالا به صورت مشاهده یک آویز زیبا در میان راه پله استفاده نمایید.