مینی چیلر چیست؟نحوه عملکرد مینی چیلر و کاربرد آن-بتا تهویه

در سیستم داکت اسپلیت گاز مبرد به صورت مستقیم وارد کویل DX هوایی پانل داخل شده و در آن تبخیر می‌شود و هوای محیط را سرد می‌کند. در این حالت چون هوای محیط یا سطحی با دمای حدود ۰تا ۱ تماس پیدا می‌کند، به شدت رطوبت آن کاهش می‌یابد و منجر به خشک شدن هوا و خارج شدن از شرایط آسایش حرارتی انسان می‌شود، که همین دلیل سبب شده استفاده از سیستم داکت اسپلیت در مناطق خشک سخت بشود. در صورتی که در دستگاه مینی چیلر این عمل به صورت غیر مستقیم صورت می‌گیرد، یعنی در ابتدا مایع مبرد درون دستگاه توسط اواپراتور، آب گردشی در سیستم را خنک می‌کند و دمای آن را به حدود ۷ درجه می‌رساند و آب ۷ درجه وارد فن کویل درون ساختمان می‌شود و با هوای محیط تبادل حرارت می‌دهد.

مینی چیلر‌ها و چیلر‌ها از قدیمی‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشند که بیش از ۶ دهه از ساخت آنها می‌گذرد، بنابر‌این در مقایسه با سیستم VRF، که تنها سه دهه از ساخت آن می‌گذرد، استاندارد‌های تعریف شده‌ی بیشتری دارد. در نتیجه؛ وجود استاندارد‌های بیشتر، امکان انتخاب، اجرا و راه اندازی سیستم‌های مینی چیلر را راحت‌تر کرده و طراحان و بهره‌برداران در استفاده از این سیستم‌ها خیال آسوده‌تری دارند. در سیستم‌های مینی چیلر، مبردی که در ساختمان در حال گردش می‌باشد، آب است که بی خطر بوده و هر گونه نشت آن در ساختمان، فاقد هرگونه خطرات جانی و محیط زیستی می‌باشد.

  • شرکت همگاه تجارت هواسنج در زمینه مشاوره، آموزش و ارتقای سطح دانش تهویه مطبوع تلاش می‌کند.
  • و تنها تفاوت آنها با چیلرها در این است که در مینی چیلرها امکان استفاده از تعداد زیادی کمپرسور وجود ندارد.
  • خرید دستگاه مینی چیلر معمولا برای پروژه های با بار برودتی کم انجام می شود و مینی چیلرها در پروژه های نامبرده، انرژی برق و گاز را تأمین کرده و موجب تهویه هوا خواهند شد.
  • حال در این مقاله به توضیح دقیق‌تر نحوه‌ی عملکرد سیکل یک مینی چیلر می‌پردازیم.
  • مینی چیلر ها به‌گونه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که قابلیت خنک‌کردن هوای واحدها مسکونی و اداری را داشته باشد؛ نمی‌توان از آن‌ها جهت مطبوع کردن کارخانه‌ها و تهویه سوله‌ها انتظاری برند بتا تهویه داشت.

پس از این فرآیند مجددا با مکش کمپرسور گاز ناشی از تبخیر، به سمت کمپرسور حرکت نموده و این سیکل ادامه می یابد. شرکت تهویه مهام به عنوان یکی از شرکت های تولید کننده مینی چیلرهای ایرانی با برند مهام می باشد. با توجه به امکانات مجوعه تهویه مهام امکان ساخت مینی چیلرها در ابغاد و طراحی های مختلف و همچنین با قیمت مناسب می باشد. مینی چیلر های تهویه مهام از نوع هواخنک (بدون نیاز به برج خنک کن) می باشد ، از مزایای مینی چیلر تهویه مهام می توان به نصب آسان و ابعاد کوچک و کم صدا بودن، قابلیت کارکرد در مناطق حاره ای و قیمت مناسب مینی چیلرها اشاره کرد. در این دستگاه کمپروسور ها از نوع اسکرال از برند کوپلند تایلند یا دانفوس می باشد. ( استفاده از سایر مدل های کمپرسور با توجه به درخواست کارفرما امکان پذیر می باشد).

|ویژگی های مینی چیلرهای کارمانیا دنا

امروزه مینی چیلرها در آپارتمان های مسکونی و کارگاه های صنعتی کوچک بسیار کاربرد دارند. به منظور جبران افت فشار آب تغدیه مبدل اواپراتور مینی چیلر به همراه تمامی دستگاه ها یک عدد پمپ و یک عدد منبع انبساط و فلوسوییچ مربوطه به مشتری داده می شود تا به صورت مجزا در کنار یونیت مینی چیلر نصب و اجرا شود. پمپ ها به منظور سرویس و بهره برداری راحت تر در کنار دستگاه و در یونیت جداگانه تعبیه شده اند. در محل هایی که با کمبود فضا روبه رو هستیم امکان نصب پمپ در درون دستگاه نیز می باشد.

مینی چیلر چیست؟نحوه عملکرد مینی چیلر و کاربرد آن-بتا تهویه

استفاده از یک این دستگاه، بسیار مناسب تر از استفاده از چند اسپلیت و داکت از نظر هزینه و کنترل دما در نقاط مختلف واحد می باشد. اگر از آن به ‎ عنوان سیستم سرمایش صنعتی استفاده شود آب در یک مبدل حرارتی وارد می ‎ شود و سپس این مبدل دمای آن را کاهش می ‎ دهد. اگر دستگاه مینی چیلر را به ‎ عنوان یک سیستم سرمایش ساختمانی مورد استفاده قرار دهید در این ‎ صورت آب با پمپ به به درون هواسازها و یا فنکویل ‎ های درون ساختمان وارد می ‎ شود و در آنجا این آب خنک می ‎ شود. جالب است بدانید مینی چیلرهایی که از لوله ‎ های مسی فین ‎ دار ساخته می ‎ شوند بدون مصرف هیچگونه آبی فرایند خنک شدن را انجام می ‎ دهد. اصلی ترین و مهم ترین مزیتی که سیستم مینی چیلر متصل به فن کویل ها در ساختمان ایجاد می کند این است که آب سرد مینی چیلر در روزها و هفته های گرم سال (یا آب گرم موتورخانه یا پکیج در روزها و هفته های سرد سال) با لوله کشی به تمام فن کویل ها پمپاژ می شود.

مزایایی که استفاده از مینی چیلر به همراه دارد؟