نقاشی با رنگ روغن ساختمانی؛ آری یا نه؟ بررسی ۵ ایراد و مزیت رنگ روغن + نمونه کارهای تخصصی نقاشان سنجاق | alborzpainting

بعد از گچ‌کاری دیوارهای ساختمان باید صبر کنیم گچ به‌طورکامل خشک شود، زیرا رنگ کردن روی گچ خیس باعث می‌شود رنگ پس از مدتی پوسته پوسته شود. رنگ روغنی آلکیدی   معمولاً به عنوان لایه میانی بر روی آستری اعمال می شود و سطح فلز را در مقابل عوامل خورنده محافظت می نماید. حتی به تنهایی بدون استفاده از آستری چسبندگی خوبی  به سطح فلزی و چوبی و سیمانی و گچی ایجاد می نماید. این رنگها در محافظت مخازن، تانکها، سیلرها، ماشین آلات  و اسکلت های فلزی نقش به سزایی دارند.

اولین بار بود از اسپارد سرویس نقاشی ساختمان دریافت میکردم اما اصلا پشیمان نشدم. در‌عین‌حال می‌توان گفت ویژگی ضد شست‌وشو بودن باعث شده که بیشتر نقاش های ساختمان، از این نوع رنگ در راهروها استفاده کنند. سوابق بازار داخل و فشار تحریم های تحمیل شده بر کشور ما نشان داده که حفظ ثبات کیفیت محصول در شـرایط متغیر اقتصادی کار مشکلی اسـت؛ و تداوم در این سیـاست با توجه به شکست‌هـای بزرگ ارزی گاه غیرممـکن می‌شود. برای استفاده از  رنگ های روغنی و پیاده سازی آن ها روی سطوح باید مراحل زیر را دنبال کرد. نکته دیگری هم که در مورد این رنگ‌ ها باید بدانید خطرات آتش‌ سوزی است.

موارد استفاده از رنگ روغنی

نقاشی با رنگ روغن ساختمانی؛ آری یا نه؟ بررسی ۵ ایراد و مزیت رنگ روغن + نمونه کارهای تخصصی نقاشان سنجاق | alborzpainting

لازم بذکر است برای درب و پنجره‌های آهنی و سطوح فلزی از روغن زیرکار الیف استفاده نمی‌شود. البته در کشور ما متاسفانه مردم بیشتر به فکر شستشو هستند تا سلامتی …و چون رنگهای روغنی  بافت سختی دارند راحتتر شستشو می شوند . هزینه زنگ روغنی در خرداد سال 1392 با توجه به نوع رنگ  و کار پنج و شش هزار تومان می باشد.

اینکه میزان براق یا مات بودن رنگ چقدر باشد، به شما بستگی دارد که چه میزان از هریک را استفاده کنید. این کار سطح کابینت ها را صاف می کند و سطح مناسبی را برای رنگ فراهم می کند تا به خوبی به آن بچسبد. ​​​​تولید ، طراحی و عرضه مواد اولیه و لوازم مورد نیاز صنایع از قبیل انواع رنگ ، چسب ، فرمولاسیون مواد شیمیایی و … البته گزینه های دیگری نیز وجود دارند ولی در این مقاله به تفاوت ها و شباهت های دو مورد اول یعنی رنگ اکریلیک و روغنی میپردازیم و بررسی میکنیم که شما باید کدام را انتخاب کنید… در هنگام خرید به مشخصات درج شده روی بسته بندی و همچنین به تاریخ ساخت و انقضای رنگ توجه کنید تا رنگی با کیفیت خوب خریداری نمایید.

طراحی و اجرای هارمونی رنگی دلپذیر در نقاشی ساختمان

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که رنگ روغنی آلکیدی را می توان روی سطوح گچی، سیمانی ، چوبی، آجری و حتی فلزی که تأکید بیشتری روی آن است استفاده کرد و ابعاد لایه ی رنگ کنترل شده آن ها می تواند مقاومت بستر کار را به مراتب افزایش دهد. قبل از آنکه بخواهید رنگ روغنی را روی لاتکس قرار دهید لازم است که مرحله ی دوم سنباده زنی را با استفاده از کاغذ مدل ۱۵۰ ادامه دهید تا سطح مات صفحه بیش تر شود. پس از اتمام مرحله ی دوم سنباده زنی کلیه ی گردوغبارهای موجود را جارو کنید و سپس با یک پارچه ی مرطوب سطح را ماساژ دهید و صبر کنید تا کاملاً خشک نقاشی منزل در تهران شود. مجدداً با استفاده از مواد شوینده معمولی و آب سطح مورد نظر را بشویید و برای بار دوم صبر کنید تا خشک شود. این مواد به صورت مایع هستند و زمانی که ما رنگ را روی سطوح مورد نظر غلتک می کنیم پس از چند ساعت با تبخیر این مواد حلال لایه های رنگ به طور کامل خشک می شوند. در رنگ روغنی از یک نوع حلال آلی استفاده می شود که غالباً تشکیل شده از یک سری مواد معدنی هستند.

  • به طور کلی رنگ ها از سه جزء اصلی تشکیل شده اند، که شامل تینرها (thinners) یا رقیق کننده ها، عناصر چسبنده (binder) و رنگدانه ها (pigments) هستند.
  • البته ضخامت رنگ روغنی نیز روی کار بر افزایش یا کاهش این متغیر موثر است بطوریکه هر چقدر ضخامت فیلم رنگ بیشتر باشد به همان نسبت نیاز به رنگ بیشتری داریم.
  • تجربه نشان داده است که نقاشان حرفه ای معمولا رنگ های روغنی را برای پروژه های خود انتخاب می کنند زیرا به این رنگ ها به خوبی به اکثر سطوح می چسبند و برای پوشاندن سطوح ناهموار کوچک بسیار مناسبند.
  • اما اگر شما یک سطح بسیار صاف، هموار، ترمیم یا اصلاح شده و کاملاً تمیز را مهیا کنید این امکان وجود دارد تا ۲ متر مربع را بر مساحت قابل پوشش تئوری خود بیافزایید.
  • البته ما این روش رو زیاد بهتون توصیه نمی‌کنیم، چون دردسرهای خاص خودش رو داره و علاوه بر اینکه زمان زیادی از شما بابت خرید رنگ و مایحتاج نقاش میگیره، دغدغه ی شما رو بیشتر میکنه.